Můžou být vaše boty příčinou bolesti pat?

 

Všichni milujeme ukázat se v novém páru bot. Nový pár tenisek může poskytnout lepší odraz vašemu rannímu běhu a není nad to dodat si sebevědomí novými botami na podpatku, které si vezmeme před pracovním pohovorem. Každopádně, móda by neměla být jediným faktorem, na který při výběru bot hledíme. Je stejně tak důležité zvážit i pohodlí pro vaše nohy.

Pokud vám boty správně nesedí nebo neposkytují vaší nožní klenbě dostatek opory, může se stát, že to po čase povede až k bolesti paty a to může mít negativní účinek na váš každodenní život. Vyřadí vás to z aktivního života nebo vám to může zabránit pořádně to rozjet na tanečním parketu.

Přečtěte si více o tom, jak různé typy bot mohou způsobovat bolest paty a co můžete dělat pro to, abyste se s tímto problémem vypořádali.

Vložky do bot

  • Boty na chůzi a na běh

Když dojde na sportovní boty, různé styly jsou speciálně navržené pro specifické aktivity, ať už jde o dálkové běhání, nebo o chození do posilovny. Také se mohou lišit v závislosti na úrovni vašeho tréninku nebo na typu terénu, na kterém sportujete. Dobré běžecké boty a boty na chůzi by vám měly poskytnout dodatečnou oporu pro vaše nohy a minimalizovat tak napětí působící na svaly pod patou. Měly by mít vycpávky, které vám pomohou vyhnout se bolesti pat nebo ‘plantární fasciitidě’.[1] Ty nejlepší boty na sport, které pomáhají zabraňovat tomuto problému, jsou ty, které poskytují oporu, soudržnost a rozkládají tlak rovnoměrně po celé vaší noze, což zmenšuje nápor působící na vaše paty.[2] Když dojde na boty na sport, pamatujte, že existuje rozsáhlé množství typů, ze kterých je možné vybírat. Dobrý sportovní obchod by měl být schopen vám správně poradit s výběrem vyhovujícího páru bot, díky kterému budete moci dosáhnout svých sportovních cílů.

Pro lepší oporu vašich nohou při sportu můžete vyzkoušet vložky do bot Scholl GelActiv na sport speciálně navržené vložky, které pomáhají absorbovat nárazy a redukují zátěž na vaše klouby, což vám umožňuje cvičit déle a užívat si zdravého aktivního života bez problému bolestivých nohou.

  • Boty na podpatku

Je to oficiální - vysoké podpatky zůstávají! Naneštěstí, nesčetně párů bot s vysokým podpatkem stráví více času ve skříni, než na vašich nohou kam patří a kde vám dodávají to správné sebevědomí. I když se zrovna jedná o výhodnou koupi, mnoho žen je odrazeno tím, že se bojí bolesti nohou způsobenou podpatky. Bez ohledu na to, jaký pár bot zvolíte, je velmi důležité, aby vám dobře seděly. Když chodíte po nákupech bot, nezapomeňte si zkusit jak levou, tak i pravou botu (spousta lidí má jednu nohu větší než druhou![3]) a ujistěte se, že máte dostatek místa pro to, aby vás netlačil váš nejdelší prst uvnitř boty během chůze.[4]

Naštěstí s novými Scholl GelActive, můžete vytáhnout vaše oblíbené podpatky dříve, než se nadějete. Tyto diskrétní vložky jsou speciálně navrženy tak, aby vám dodaly pocit, že nechodíte na podpatcích, ale v pohodlných teniskách, takže to můžete rozjíždět na tanečním parketu o poznání déle!

  • Pevné pracovní boty

Od policejních strážníků až po ty, kteří pracují ve stavebním průmyslu. Spousta z nás stráví hodiny na nohou během pracovního dne. Pro některé z nás, obzvláště pro ty, kteří pracují venku, tohle bude nejspíš znamenat nošení robustní pracovní obuvi, která chrání naše chodidlo a které mají často těžkou železnou špičku. Tlak těchto robustních bot může často znamenat to, že máte na konci pracovního dne unavené a rozbolavělé nohy. Zatím co tyto boty by měly být tvrdé na povrchu, je důležité zvolit si pár, který má vycpávky uvnitř. Tyto vycpávky pak absorbují nárazy způsobené došlápnutím vaší nohy na zem.

Pokud stojíte v práci celý den na nohou, pracovní vložky do bot od Scholl do práce vám mohou pomoci. Technologie GelActiv změkčuje dopad vašich nohou při kontaktu se zemí a nabízejí tak dlouhotrvající oporu, což vám umožňuje pracovat v pohodlí do té doby, dokud není čas sundat boty dolů. Stejně jako u běžeckých bot a bot na chůzi je důležité, že vaše pracovní boty mají pevnou klenbu a změkčenou patu, abyste minimalizovali riziko, že se vám pata zanítí.[5]

Ať už pracujete, tančíte nebo si jdete zaběhat, i ty nejbytelnější boty se časem obnosí a začnou poskytovat menší oporu pro vaše paty. Pro vrcholové atlety se doporučuje měnit sportovní boty co pět nebo šest měsíců.[6] Nicméně pokud své boty střídáte a nechodíte pořád v jedněch a těch samých, mohou vaše oblíbené boty vydržet mnohem déle. Pamatujte, že najít ten správný pár je velice důležité. Je také dobré vyzkoušet si obě boty, jak pravou, tak i levou. Vložky do bot mohou být skvělý způsob, jak dosáhnout dalšího extra změkčení mezi vaší nohou a zemí, což dodá dodatečné pohodlí vašemu kroku.

 

[1] http://greatist.com/fitness/how-often-should-i-replace-my-running-shoes
[2] http://www.nhs.uk/Conditions/heel-pain/Pages/Causes.aspx
[3] http://www.livestrong.com/article/278609-the-best-running-shoes-for-heel-pain/
[4] http://www.foot.com/site/professional/foot-facts
[5] http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=22534
[6] http://sectionhiker.com/plantar_fasciitis_hiker/