Popraskaná chodidla a paty


Vaše pokožka je lidský štít, který vás chrání proti nečistotám a infekcím. Ovšem pokud je kůže popraskaná nebo poškozená, tak tuto funkci nemůže pořádně plnit. Popraskaná chodidla na nohách nejsou ničím příjemným. 

Popraskané paty máte nejčastěji, protože na patách máte suchou pokožku, o kterou je potřeba se pravidelně starat. Na chodidlech trpí nejvíce paty. Pokud se vám objeví malé trhlinky na kůži, tak to nepřehlédněte, protože pozdější náprava bude daleko obtížnější. 

Příznaky

Počáteční fáze mohou být citlivost a svědění. Postižená oblast na chodidlech zažloutne a poté i ztvrdne kůže. V pokročilejší fázi se kůže na patách zesvětlí a může se trochu odlupovat. Tím vzniknou trhlinky a prostor, kam se mohou dostat bakterie. Poté i obyčejná chůze je bolestivá a nepříjemná.

 

Příčiny

Hlavní příčinou popraskaných pat je nedostatek vlhkosti. Pokud budete mít dehydratovanou pokožku na chodidlech, tak vám mohou vzniknou různé trhliny, které se mohou zvětšovat. I samotná bolest se bude zintenzivňovat. V nejpokročilejším stádiu budete cítit veliké svědění a také z různých otlaků vám mohou paty začít krvácet. 

Otlaky z bot, nebo nevhodná velikost boty jsou hlavními příčinami, proč máte suchou pokožku na chodidlech. Žádné pantofle, sandále a další otevřené boty tomu nepomohou. Tento druh obuvi je často viníkem vzniku různých mozolů, protože na určité části nohy vzniká vlhko, které je více zatěžováno, oproti ostatním částem chodidla. Používáním drsných mýdel, nebo přehnané drhnutí vašich chodidel kartáčem není nejvhodnějším způsobem pro krásná chodidla. 

Dalšími faktory vzniku suché kůže mohou být z nedostatku vitamínů a minerálů v těle. Můžete mít i různá onemocnění kůže, nebo fyzické indispozice (pronace, supinace, lupénka).

 

Ošetření

Účinný způsob jak zabránit popraskaným patám je používání speciálního zvlhčujícího krému na popraskané paty Scholl K+ s keratinem.

Krém je neparfémovaný a rychle se vstřebává. Používejte jej pravidelně, alespoň dvakrát denně po dobu 14 dní a máte vyhráno. Vždy aplikujte tento krém na čistou a perfektně suchou pokožku. Nepoužívejte na poraněnou, krvácející nebo zanícenou kůži.

Poslední rada je samozřejmě se snažit tomuto předcházet. Noste obuv, která vám je příjemná, která není příliš těsná, ani volná a také, která má vhodnou podporu klenby.

Krém na popraskané paty K+