Popraskaná chodidla: Nejčastější příčiny


Popraskaná chodidla a paty mohou mít několik různých příčin. Nejčastěji se jedná o nedostatek vlhkosti nebo špatně zvolenou obuv. 

V tomto článku se blíže podíváme na příčiny popraskané pokožky na chodidlech, abyste tomuto problému dokázali předcházet. 

 

Široká škála různých příčin

Existuje několik možných příčin popraskaných chodidel a popraskaných pat. Níže jsme připravili nejčastější příčiny popraskaných chodidel. Pokud mezi nimi najdete ty, s kterými se potýkáte, je zřejmě potřeba něco změnit.

 

Nejčastější příčiny popraskaných chodidel a pat

Nedostatek vlhkosti – jedná se o nejčastější problém, a to především pokud máte suchou pokožku. V oblasti okolo paty nemáme potní žlázy, pokud ještě celý den nosíte ponožky, můžete mít popraskané paty velmi jednoduše. 
Nedostatek vitamínů –vitamíny, minerály a zinek mají vliv na vaši pokožku a na zdraví vašich chodidel. 
Zvýšený tlak na chodidla – celodenní stání na nohách v práci nebo doma. 
Stárnutí kůže – tento faktor bohužel čeká každého. Nezapomínejte proto na pravidelnou péči o chodidla. 
Problémy s pokožkou – nejčastěji se jedná o různé ekzémy, lupénku nebo mykózu nohou. 
Obezita – díky nadměrné váze máte daleko vyšší pravděpodobnost vzniku různých tukových polštářků na chodidlech a na patách. Následné prasknutí tukového polštářku je pak velice bolestivé při každém došlapu. 
Špatně zvolená obuv – otevřená a uzavřená obuv má své pro a proti. U otevřených bot vám po dlouhém nošení mohou vzniknout různé otlačeniny a puchýře (lodičky, sandále atd.). 
Pravidelná hygiena – tento faktor nepodceňujte a pravidelně pečujte o svá chodidla. 
Voda – po dlouhé koupeli můžete mít vysušenou pokožku, a to i na patách. Používejte proto krémy pro zvlhčení pokožky po sprchování. 
Správná velikost obuvi – nekupujte boty pouze podle vzhledu. Boty vám musí i perfektně sednout. Pokud ne, hrozí vám různé otlačeniny, ale i špatné držení těla a bolesti zad. 
Genetika –Pokud víte, že máte suchou pokožku, jste více ohroženi i problémy s popraskanými patami.

 

Proč dochází k popraskání

Popraskané paty jsou způsobeny tím, že pokožka okolo paty je suchá a při častém a dlouhém tlaku na toto místo se může stát, že kůže neudrží svojí celistvost a popraská. Popraskané paty jsou velice bolestivou zkušeností, a proto se snažte těmto nesnázím předcházet.

 

Prevence proti popraskaným chodidlům

Hlavním preventivním faktorem je pravidelná hygiena a péče o chodidla. Můžeme vám doporučit používání Scholl hydratačního krému, který je vhodný na popraskané paty. 
Krém na popraskané paty K+ je neparfémovaný a rychle se vstřebávající do pokožky. Dalším tipem může být i malá změna vašeho jídelníčku. 

Pokud trpíte na suchou pokožku a popraskaná chodidla, snažte se do jídelníčku přidat potraviny obsahující vápník, železo a zinek. O případné dietě se vždy nejdříve domluvte se svým odborným lékařem . 
Pokud vaše problémy budou přetrvávat, určitě neváhejte a informujte o situaci vašeho lékaře. Může se totiž jednat i o další související zdravotní problémy.