Bradavice

 

Bradavice mohou být nepříjemná mrzutost. Vypadají jako malé bouličky na kůži, rukou a chodidlech, liší se svým vzhledem a mohou se vyvinout jednotlivě nebo ve skupinách. Některé z nich s vyšší pravděpodobností postihují konkrétní oblasti, např. veruky (verruca pedis) jsou typem bradavice, které se objevují výhradně na chodidle (dopodrobna zde budou popsány). Naopak běžné bradavice (verruca vulgaris) se obvykle vyskytují na špičkách prstů u nohy, na rukách a prstech u rukou [1].

Jste možná zvědaví, jak vůbec bradavice vznikají. V tomto článku se zaměříme na to, jak se rozvíjejí a šíří, jak vypadají, jak s nimi zacházet, co můžete udělat, abyste minimalizovali riziko nákazy, a jak zabránit jejich šíření, jste-li už jimi postiženi.

Bradavice a veruky

Jak bradavice vznikají a jak se šíří?

Pokud máte bradavici, znamená to, že jste někdy v minulosti museli přijít do kontaktu s virem způsobujícím bradavice, i když to mohlo být už před delší dobou. Nejčastěji se lidé nakazí přímým kontaktem kůže na kůži, jako je podávání ruky. Bradavice lze dostat také z předmětů, například použitím stejného ručníku s někým, kdo má bradavice, nebo jednoduše z kliky od dveří [2].

Bradavice je infekce vrchní vrstvy kůže způsobená viry ze skupiny lidských papilomavirů (HPV). U více než 100 forem vytváří viry bradavice tam, kde přijdou do přímého kontaktu s poškozenou nebo prořízlou kůží, například když se lidé pořežou při holení. To je důvod, proč mají muži bradavice v oblasti vousů a ženy na nohou [3].

Jak bradavice vypadají?

Běžná bradavice má kulatý nebo oválný tvar, je tvrdá a vyvýšená, často má hrubý nepravidelný povrch a může se lišit ve velikosti, dosahuje v průměru od 1 mm do 1 cm. Obvykle nejsou bolestivé, ačkoli mohou občas svědit nebo krvácet. Může se vám vytvořit jedna nebo hned několik bradavic najednou [4].

Jak se dají bradavice léčit?

Pokud se u vás vyskytne bradavice, jednou z možností je nechat ji zase samovolně odejít, ale když se neléčí, mohou se rozšířit i do dalších částí vašeho těla [5]. Možná se rozhodnete zbavit se jich, popřípadě vás bradavice uvádějí do rozpaků nebo jsou bolestivé (ačkoli bolest je vzácná) [6].

Odstraňovač veruk a bradavic (Scholl Sprej na odstranění bradavic) zastaví růst veruk a bradavic jejich zmražením a vytvoří puchýř. Díky tomuto dusíkovému zmražení odpadnou veruky nebo bradavice přirozeně během 10 - 14 dnů a vaše tělo nahradí napadnuté tkáně normální tkání [7].

Další procedury zahrnují kyselinu salicylovou. To je aktivní složka ve většině prostředků na bradavice, které naleznete v lékárnách. Může ničit i zdravou pokožku, takže je důležité chránit si pokožku před jejím použitím vazelínou nebo náplastí na zakrytí kůže v okolí bradavice [8].

Upilujte bradavici pilníčkem nebo pemzou než se pustíte do ošetřování (vyvarujte se sdílení pilníčku a pemzy s dalšími lidmi). Opakujte to asi jednou za týden po dobu léčby. Pokaždé když ošetřujete svoje bradavice, namočte postiženou oblast do vody přibližně na pět minut, aby bradavice změkla, a pak postupujte podle návodu. Toto ošetření bude možná nutné opakovat každý den až 12 týdnů nebo i déle [9].

Lepicí pásky jsou další možností. Představuje to nalepení pásky na bradavici zhruba na týden. V případě, že páska odpadne, nahraďte ji novou. Po týdnu pásku odstraňte a namočte postižené místo do vody. Ponechte ho odkryté celou noc a ráno přilepte novou lepicí pásku. Tento postup by se měl opakovat, dokud bradavice nezmizí, může to ale trvat delší dobu - až dva měsíce. Existují pouze omezené důkazy o účinnosti této metody, ale nežádoucí účinky jsou velmi vzácné, ačkoli se může podráždit kůže kolem bradavice [10].

Bradavice se mohou ošetřovat po dohodě s lékařem také chemicky. Tato metoda zahrnuje chemické látky, jako je glutaraldehyd a dusičnan stříbrný, které se aplikují na bradavici pro umrtvení postižených kožních buněk.  Existují však některé potenciální vedlejší účinky spojené s touto metodou. Patří mezi ně hnědé skvrny na kůži (při použití glutaraldehydu) a popáleniny na okolní kůži (v případě použití dusičnanu stříbrného) [11].

Prevence

V určitém okamžiku života se se vyvine bradavice u většiny lidí - ale existují kroky, kterými můžete minimalizovat riziko vzniku bradavic nebo jejich šíření na ostatní lidi, pokud už je máte [12].

Důležitým krokem je řádné a pravidelné mytí rukou. Snažte se udržet svoji pokožku zdravou a hydratovanou, nekousat si nehty ani kůžičku okolo nich.  V opačném případě dáváte příležitost viru HPV, aby se šířil [13].

Také nezapomeňte dávat pozor na čistotu ručníků ve společných prostorách jako jsou tělocvičny a noste rukavice při používání společné výbavy ve sportovních centrech, abyste zabránili šíření bradavic z vašich rukou.  Kromě toho dávejte pozor, když se holíte, protože HPV se může snadno rozšířit na poraněné kůži [14].

 

[1] http://podiatrymed.co.nz/1070-2/

[2] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/viruses-cause-skin-warts#1

[3] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/viruses-cause-skin-warts#1

[4] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Symptoms.aspx

[5] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/viruses-cause-skin-warts#3

[6] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/features/viruses-cause-skin-warts#1

[7] http://www.scholl.co.uk/home/foot-care/verrucas/verrucas/freeze-verruca-wart-remover/

[8] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Treatment.aspx

[9] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Treatment.aspx

[10] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Treatment.aspx

[11] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Treatment.aspx

[12] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Prevention.aspx

[13] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts-faq-questions-answers#1

[14] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Prevention.aspx