Jak se zbavit plantárních bradavic – krok za krokem

 

Během života se skoro každý z nás potká s bradavicemi na noze. V tomto článku vám podáme několik důležitých faktů, jak si s tím poradit a jak odstranit bradavice natrvalo.

Okolo odstraňování bradavic je stále spousta dezinformací, někteří lidé zkouší i metody, které moc nevedou k úspěchu, spíše naopak. Některým zase chybí dostatečné informace o tomto problému a zjistí je třeba až po několika letech.

Někdy se stane, že bradavice zmizí sama od sebe, ale často je jedná o virovou infekci, a proto je potřeba ji nepřehlížet. Právě v tento okamžik se mohou bradavice šířit i dále.

Co jsou tedy bradavice zač? Plantární bradavice jsou bradavice, které se nejčastěji vyskytují na spodní části chodidla, kde vznikají různé otlaky od chůze. Pokud se koncentruje více takovýchto bradavic vedle sebe, nazývají se mozaikové bradavice. Mnoho lidí je mylně považuje za pouhé mozoly.

Bradavice jsou přenášeny virem a jsou přenosné [1]. Dokonce až 12 % lidí zažije plantární bradavice během dětství. V tomto období se s nimi tělo umí lépe vypořádat než později v dospělosti. Hlavní přenos tohoto viru je způsobem sdílením společných prostor zejména u dětí. Jsou to například šatny, bazény, sprchy atd., prostě místa, kde se drží hodně vlhkosti.

Jaké jsou příznaky?

Bradavice neboli veruky jsou malé výstupky na chodidlech, které jsou při došlapování nebo stání bolestivé. Jedná se o místa ztvrdlé kůže, uprostřed jsou často vidět malé černé tečky.

Najednou máte pocit, jako byste měli kámen v botě, a i při chůzi je to velice bolestivé hlavně pokud se jedná o hodně namáhané části chodidla, jako jsou pata nebo při došlapování bříška prstů. Máte-li tuto část chodidla zčervenalou o bolestivou, určitě doporučujeme návštěvu specialisty, aby se vám na problém podíval.

 Jak předcházet plantárním bradavicím?

Základem je snažit se mít nohy a především chodidla suchá, čistá a abyste si pravidelně měnili ponožky každý den. Pokud o někom víte, že trpí tímto problémem, tak s ním nesdílejte společné ručníky, sprchové žínky nebo boty. Pokud bradavice máte vy, tak se snažte toto místo si zbytečně neškrábat, protože tím si můžete vir přenést i na další části těla.

A jako poslední doporučení je, abyste se vyhnuli chůzi naboso, a to zejména ve společných prostorech, jako jsou plovárny, bazény anebo sauny.

Jak léčit plantární bradavice?

Nemusíte se toho bát, existuje mnoho možností a technik.

  1. Někdo zkouší techniku, kdy bradavice přelepí instalatérskou páskou, ale to nevede vždy úplně k úspěchu hlavně, když jde o místo, kde se kůže pořád roluje, pohybuje atd. Tato metoda s páskou má tzv. „bradavici zadusit“ [2].
  2. Existuje mnoho komerčních gelů, krémů a náplastí, které obsahují v různé míře kyselinu salicylovou (10 – 60 %).
  3. Můžete také použít mrazící efekt na bradavice, který používají i lékaři, jako je například Scholl sprej na odstranění bradavic, jehož použití je snadné a rychlé. Návod je na obalu u každého balení. Stačí nastříkat sprej na bradavice, následně se toto místo zmrazí a místo bradavic vzniknou malé puchýřky, které se přirozenou cestou (cca 10 – 14 dní) samy odloupnou a kůže se nahradí zdravou tkání. Při odstraňování odumřelé pokožky buďte opatrní, aby kousky nepřišly do kontaktu se zdravou kůži, protože mohou stále obsahovat virovou infekci.

 

[1] http://www.bupa.co.uk/health-information/directory/w/warts-and-verrucas

[2] http://cs.wikihow.com/Jak-se-zbavit-bradavice