Jak úspěšně léčit plantární bradavice

 

Máte-li bradavice, rozhodně nejste jediní, tento problém postihne každého min. jednou za život a někoho dokonce i častěji. Bradavice se vyskytují například na chodidlech. Jedná se o vir na pokožce, který je rychle a snadno přenositelný.

Plantární bradavice neboli veruky vypadají trochu odlišně oproti klasickým bradavicím na kůži. Tato místa jsou bohužel při došlapování nebo při jiných otlacích bolestivá a nepříjemná. Veruky jsou neškodné, ale jejich léčba je delší a je třeba se jí řádně věnovat.

Níže najdete naše tipy, jak umět veruky efektivně léčit, aby vaše chodidla byla opět krásná a bezbolestivá.

Jak identifikovat veruky?

Pokud máte podezření, že byste he mohli mít, zde naleznete body pro jejich rozpoznání:

  • Malé hrudkovité výrůstky na chodidlech, které mají často uvnitř černou tečku.
  • Jedná se zejména o nejvíce namáhané části chodidla, jako jsou paty, bříška prstů anebo přední část chodidla.
  • Bolestivost chodidel při došlapování, ale i citlivost při pouhém dotyku.

 

Ošetření

Šíření veruk není až tak nebezpečné, nicm. se jedná o bolestivou nepříjemnost, které se budete chtít co nejdříve zbavit.

Jako rychlou nápravu můžete použít Scholl sprej na odstranění bradavic. Jedná se o sprej na bázi tekutého dusíku, který odstraní bradavice tím, že je zmrazí. Tuto léčbu praktikujte cca 10 – 14 dní, kdy se vám bradavice samy odstraní a místo nich vám naroste zdravá kožní tkáň. Sprej je důležité používat přesně podle návodu na obalu.

 

Důležitá je už prevence

Proti virům způsobujícím veruky neexistuje úplně jistá ochrana, ale nejlépe se šíří ve vlhkém a mokrém prostředí, jako jsou například společné podlahy a sprchy v bazénech, lázních atd. Proto je pro začátek vhodné nechodit v těchto veřejných prostorech naboso.

  • Snažte se vyhýbat přímému kontaktu s bradavicemi.
  • Snažte se neškrábat si chodidla, protože tím se může vir jednodušeji dostat do pokožky, pokud budete mít trhlinky na kůži.
  • Snažte se bradavice zakrýt, aby nepřišly do kontaktu se zdravou pokožkou.
  • Při léčbě veruk vždy používejte pilníky a další pomůcky pouze jednou, tzv. pouze na jedno použití.
  • Pro lepší odvod vlhkosti a komfortnosti při došlapu můžete používat vložky do bot.

 

Vždy si důkladně myjte nohy a dbejte i na dostatečné osušení. Snažte se nosit vždy čisté a suché ponožky. Klidně jich během dne mějte více.

Pokud půjdete do veřejného bazénu, na plovárnu atd., vždy noste žabky, nebo různé gumové boty.

Víte-li o někom, že má s těmito bradavicemi problém, nesdílejte spolu společné věci, jako jsou ručníky, pilníky, žínky nebo ponožky.