Kuří oko na noze: Příčiny a prevence

 

Koří oko je ztvrdlá malá část kůže v okolí prstů. Může se vytvořit v důsledku nadměrného otlaku uvnitř boty anebo třením ponožky v obuvi. Existují různé typy kuřích ok, v tomto článku se na ně podíváme a poradíme vám, jak se co nejlépe umět tomuto problému vyhnout a jaké jsou základní příčiny vzniku kuřího oka na noze [1].

Rozdíly mezi tvrdým a měkkým kuřím okem

Tvrdá kuří oka se tvoří na horních částech, špičkách a bočních stranách prstů u nohou. Mají jádro, které tlačí na nervová zakončení, což způsobuje bolest.

Měkká kuří oka se tvoří mezi prsty u nohou. Zůstávají měkká v důsledku tepla a větší vlhkosti, avšak mohou bolet stejně jako tvrdá kuří oka [2].

Kuří oka – příčiny jejich vzniku

Existuje několik možných příčin vzniku kuřího oka na noze, tím nejtypičtějším příkladem jsou špatně padnoucí boty. Může se jednat o příliš velkou anebo těsnou obuv [3]. Nedávejte si pouze pozor na správnou velikost boty, ale i na typ obuvi. Některé boty například umisťují nadměrný tlak pouze na část chodidla, jako jsou boty na podpatku. To může vést k nepříjemným otlakům v oblasti prstů anebo u paty [4].

Proto si dávejte pozor, abyste měli vždy na noze správný typ obuvi a nepřeháněli to se zátěží. Zejména při sportu je zátěž na nohu větší, a proto je dobré mít kvalitní sportovní boty [5].

Kuří oka častěji vznikají na nohou u starších lidí, protože s postupem času kůže už není tolik flexibilní a otlaky při došlapování jsou více a více znatelnější [6]. Je to zcela přirozené, že s postupem věku přírodní odpružení na chodidlech není tak efektivní, jako v mladém věku.

V dalších případech se kuří oka mohou vyskytovat, pokud máte problémy s prsty na nohou [7]. Typicky se jedná například o špatný růst prstů našikmo anebo jiné deformace [8].

Jaká je vhodná prevence proti kuřímu oku?

Základem je umět si vybrat nejen hezké, ale hlavně i pohodlné boty. Dobrým tipem je si kupovat a zkoušet obuv v odpoledních hodinách. Při zkoušení určitě nespěchejte a dejte si na čas [9]. Uvnitř boty byste neměli mít problém hýbat s prsty, ale příliš veliké boty taky nejsou vhodné. Pokud už budete uvažovat o botách na podpatku, tak určitě vybírejte s rozvahou.

Také je důležité, abyste se snažili mít suchá chodidla, protože při výskytu vlhkosti uvnitř boty je daleko větší šance tření a následných problémů (otlačeniny, puchýř, kuří oko). Proto se pravidelně starejte i o pokožku na svých nohou. Hydratace pokožky [10] je správným krokem.

Pokud máte ztvrdlou kůži na chodidlech, tak určitě používejte pravidelně penzu na nohy. Aplikace je vhodná po koupeli, kdy máte pokožku měkkou. Nezapomínejte ani na masáž chodidel a jejich správné prokrvení [11].

 

[1] http://www.scholl.cz/pece-o-nohy/kuri-oka/

[2] http://www.scholl.cz/zdravi-pro-nohy/problemy-a-reseni/kuri-oka/

[3] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/understanding-corns-calluses-basics

[4] http://www.nhs.uk/Conditions/CornsandCalluses/Pages/whatarecornsandcalluses.aspx

[5] https://www.drscholls.com/footconditions/corn/

[6] http://www.nhs.uk/Conditions/CornsandCalluses/Pages/whatarecornsandcalluses.aspx

[7] http://www.foot-pain-explored.com/foot-bunion.html

[8] http://www.foot-pain-explored.com/mallet-toe.html

[9] http://www.nhs.uk/Conditions/CornsandCalluses/Pages/whatarecornsandcalluses.aspx

[10] http://www.scholl.cz/pece-o-nohy/suche-nohy/

[11] http://www.nhs.uk/Conditions/CornsandCalluses/Pages/whatarecornsandcalluses.aspx