Veruky

 

Veruka (lékařský název verruca pedis) je specifický typ bradavice, který se objevuje na chodidlech [1]. Stejně jako běžné bradavice, jsou i veruky neškodné a často přirozeně odezní, ale může se stát, že začnou bolet (protože tlak při chůzi může zatlačit veruky do kůže) [2], nebo se stanou zdrojem vašich rozpaků. V těchto případech můžete chtít podstoupit léčbu, abyste je odstranili.

V tomto článku se podíváme na to, co veruky způsobuje, jak vypadají, jak se dají léčit a co můžete dělat, abyste se nenakazili.

Co způsobuje veruky?

Stejně jako všechny bradavice, jsou i veruky způsobeny viry ze skupiny lidských papillomavirů (HPV), které napadají kůži přes drobná škrábnutí nebo odřeniny. Může to trvat až několik měsíců, než se veruka po infikování objeví. Veruky jsou nakažlivé a daří se jim ve vlhkých podmínkách. Často se šíří ve společných vlhkých prostorách, jako jsou veřejné bazény nebo společné sprchy. Dokonce se mohou šířit i ve vaší sprše doma. Ještě je třeba poznamenat, že veruky se snadno mohou šíři mezi lidmi, kteří se věnují skupinovým aktivitám naboso, např. józe [3].

Jak veruky vypadají?

Veruky jsou malé, hrbolaté výrůstky na chodidlech [4]. Jsou bílé a často mají na svém povrchu černou tečku (krevní cévy). Jsou spíše ploché než vyvýšené [5].

Jak mohu ošetřovat veruky na svých chodidlech?

Stejně jako u bradavic, jednou z možností je Scholl Sprej na odstranění bradavic. Při použití této metody se veruka zmrazí a měla by odpadnout během 10 – 14 dnů, kdy tělo nahradí postiženou tkáň tkání normální [6].

Pro odstraňování veruk mohou být použity také další procedury, jako je kyselina salicylová, lepicí pásky nebo chemické ošetření. Tyto metody jsou podrobně popsány ve článku o bradavicích. Laserová terapie se používá jen zřídka, ale je účinná [7].

Prevence před nákazou

Nelze zcela vyloučit riziko nákazy, ale můžete ho minimalizovat tím, že se budete chránit před vystavením virům HPV (virus, který je příčinou veruk).

Stejně jako u bradavic se doporučuje nepoužívat ručník, boty nebo ponožky společně s někým, kdo má veruky. Dále se doporučuje udržovat své nohy suché a měnit ponožky každý den, protože by to mohlo dát virům HPV příležitost množit se. Také neškrábejte ani nepíchejte do veruky, aby se nerozšířila i na další částí vašeho těla, a nedotýkejte se veruky někoho jiného, protože takto byste se mohli vystavit HPV [8].

Pokud jste byli v prostorách, kde si myslíte, že jste mohli být vystaveni HPV, umyjte si důkladně nohy desinfekčním mýdlem [9].

 

[1] http://podiatrymed.co.nz/1070-2/

[2] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention

[3] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention

[4] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention

[5] http://www.nhs.uk/Conditions/Warts/Pages/Symptoms.aspx

[6] http://www.scholl.co.uk/home/foot-care/verrucas/verrucas/freeze-verruca-wart-remover/

[7] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention

[8] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention?page=2

[9] http://www.webmd.boots.com/foot-care/verrucas-symptoms-treatment-prevention?page=2