Nejlepší způsob, jak si vybrat boty.

 


Neexistuje nic horšího, než když si uvědomíte, že dokonale padnoucí boty, které jste si vyzkoušeli v obchodě, jsou příliš bolestivé na nošení. Zde vám nabízíme praktického průvodce, který vám pomůže při výběru nejlepších bot pro vás.


Ponožky
Pokud si budete kupovat boty, nezapomeňte si je vyzkoušet s tím druhem ponožek, o kterém se domníváte, že jej budete v těchto botách používat. Můžete jít nakupovat již s těmito ponožkami na nohou nebo si můžete takový pár ponožek vzít s sebou do tašky.

Délka
Vaše bota by měla být přibližně o jeden cm delší než vaše noha, abyste zajistili, že vaše prsty u nohou budou mít prostor pro pohyb a nebude docházet k žádnému dření. Změřte si délku své nohy až po špičku vašeho nejdelšího prstu. Mějte přitom na paměti, že se nemusí vždy jednat o palec!


Šířka
Bota by měla dobře padnout na vaši nohu v jejím nejširším bodě, aby se zabránilo odírání způsobenému tím, jak by vaše bota dřela o vaši nohu. Proto se ujistěte, že u dané boty se nevyskytují žádné tlakové body. Pokud nemůžete pohybovat svými prsty, znamená to, že boty jsou příliš těsné. 


Hloubka
Nártní část by neměla tlačit na horní část vaší nohy, zejména na špičku. Tento druh otlaku může způsobit podráždění pokožky, problémy s nehty a křeče v prstech. Hloubka boty je správná tehdy, když můžete svou nohu ohnout. 

Paty
Bota by měla sednout pevně na vaši nohu kolem paty, zejména v případě sportovních bot. Nestabilní pata bude znamenat prokluzování vaší nohy a může způsobit, že dojde k narušení rovnováhy vaší chůze, což může vést k bolestem nožní klenby a k podráždění pokožky.

Stélka
Je důležité vybrat stélku nebo botu s anatomicky tvarovanou stélkou, která bude schopna podpírat vaši nohu ve správných opěrných bodech. Boty s odstranitelnými stélkami či vložkami jsou velmi praktické. Stélky je možno odstranit za účelem vložení anatomických zdravotních stélek nebo mohou být rozšířeny, aby se vypořádaly s otékáním nohy v průběhu dne.

Výstelka

Výstelka boty by měla být hladká a neměla by vykazovat žádné ohyby ani vystupující stehy. To pomůže zabránit jakémukoliv podráždění nebo poškození pokožky.


Nártní část
Bez ohledu na to, z jakého materiálu je nártní část vyrobena, ujistěte se, že je dostatečně pružná a že neomezuje pohyb nohy. Je rovněž důležité vzít v úvahu její prodyšnost, aby nedocházelo k přehřívání vašich nohou a ke tvorbě nepříjemných pachů.

Podrážka
Materiál podrážky by měl být lehký, trvanlivý a měl by přiléhat. Snažte se vybrat boty, které poskytují ochranu před kameny nebo jinými předměty na zemi, které by mohly způsobit poranění vaší nohy.


Zapínání
Je-li to možné, vyberte si boty se zapínáním, ať již na suchý zip nebo na přezky, abyste si je mohli uzpůsobit tak, aby vždy vyhovovaly vašim potřebám.


Velikost

Naše nohy se plně utvářejí ve věku 18 let, ale jejich velikost a tvar se stále ještě mohou změnit s přibývajícím věkem nebo při těhotenství. Tvar boty a její přiléhaní mohou rovněž zaznamenat určitý rozdíl. Z tohoto důvodu je nejlepším postupem vybrat si botu, která vám pohodlně padne.

Jak si vyzkoušet boty
Vždy si vyzkoušejte obě boty: nohy většiny osob se z hlediska velikosti mírně liší. Z tohoto důvodu zvolte velikost odpovídající větší noze. Vaše chodidlo se rozšíří, když na něj přenesete svoji váhu. Proto si nezapomeňte při zkoušení stoupnout. Vždy je lepší jít nakupovat boty odpoledne nebo večer, když jsou vaše nohy trošku větší po celodenní námaze.  

Malý trik na závěr
V neposlední řadě se pak nezapomeňte v nových botách projít po obchodě – ani ten nejjemnější materiál vám neposkytne pravé pohodlí, když vaše nohy budou v pohybu. Boty byste měli mít na sobě po dobu alespoň 10/15 minut. Proto si ponechejte botu, o kterou máte skutečný zájem, na jedné noze a zkoušejte si mezitím jiné boty, přičemž se snažte chodit po obchodě v co největší možné míře.