Jak se vyhnout plísňové infekci nehtů?

Plísňovou infekci nehtů ovlivňuje množství keratinu v lidském těle a přítomnost plísní na nehtech. Příznaky této infekce se mohou nejdříve vyskytovat pouze jako estetický problém, nicméně brzy mohou přejít do bolestivého stádia a v nejhorších případech mohou skončit i odstraněním celého nehtu. Proto byste tento problém neměli přehlížet a začít co nejdříve s léčbou. Při rozšíření infekce se následná péče může klidně protáhnout i na roky[1]. Naše tipy, jak s tímto onemocněním bojovat, najdete níže.

 

Co je to plísňová infekce nehtů?

Nejčastější postiženou částí u plísňové infekce nehtů jsou samozřejmě nehty u nohou. Prvotními příznaky jsou nepřirozené zabarvení nehtů (zažloutlé případně až zčernalé) a případné vroubkování na nehtech. Bohužel často jsou tyto prvotní příznaky lidmi opomíjeny.

Tato infekce nehtů není ze začátku vůbec bolestivá a působí jen trochu neesteticky. Ovšem pokud infekci neléčíte, může se rozšířit a časem se zvýší i bolestivost. Následné nošení bot i chůze budou pro vás velice nepříjemné a bolestivé. V těch nejhorších případech se může stát, že o nehet přijdete nebo že se sám odlomí od lůžka nehtu. To jsou ovšem extrémní a ojedinělé situace.

 

[1] http://www.nhs.uk/Conditions/Fungal-nail-infection/Pages/Treatment.aspx

Jaké jsou příčiny?

Důležité je pochopit, kde a jak se plíseň vyskytuje a jak se jí dá předejít. V jednoduchosti se jedná o nahromadění houbové infekce v oblasti mezi prsty u nohou a na nehtech. Tato houbová infekce se snadno šíří a udržuje ve vlhkém prostředí.

Mezi hlavní rizika patří:

 • Vlhké prostředí jako jsou veřejné bazény a sprchy.
 • Poškozená kůže anebo nehty na nohou.
 • Horší zdravotní stav, například cukrovka.
 • Nevhodná obuv, ve které se vám pravidelně potí chodidla.
 • Nošení stejných ponožek a bot během dne bez přestávek.
 • Velni špatná hygiena nohou. I vložky do bot vám případně pomohou.

Hlavní, na co je tedy potřeba myslet, je správná a dostatečná hygiena nohou. Snažte se mít vždy nohy čisté a suché. Díky tomu budete přecházet rizikům houbových infekcí na nehtech. Dávejte si pozor, pokud máte třeba jen trochu poraněnou kůži nebo nehty u nohou, protože tím jsou vaše nohy daleko náchylnější k infekcím.

Jak se vyhnout plísňovým infekcím?

Je to snadné, stačí jen dodržovat naše tipy:

 • Mezi prvotní příznaky patří zabarvení nehtů.
 • Snažte se udržovat vaše nohy suché a čisté. Noste také pohodlnou obuv, aby vaše nohy co nejvíce mohly tzv. dýchat.
 • Každý den noste vždy čisté ponožky, ideálně bavlněné.
 • Snažte se, abyste měli pohodlné boty, například v práci nebo doma noste otevřené boty nebo pantofle.
 • Dopřejte si pravidelnou pedikúru, aby vaše nehty byly krásné a čisté.
 • Pokud chodíte do společných sprch, například v posilovnách a bazénech, vždy noste na sprchování flip-flopy, koupací boty atd.
 • Nenoste stejné boty každý den. Je vhodné je měnit, případně se snažte, ať je nemáte vlhké a upocené.

Pokud rozpoznáte prvotní příznaky, na nic nečekejte a použijte Scholl kúru na nehtovou mykózu. Produkt je vhodný pro ošetření nehtů s infekčním plísňovým onemocněním. Balení obsahuje 5 pilníků na jedno použití a roztok pro ošetření.

Pokud vám budou problémy přetrvávat, doporučujeme návštěvu odborného kožního lékaře.