Nejčastější příznaky plísňové infekce nehtů

 

Plísňová infekce nehtů je nepříjemná a často i těžko odstranitelná záležitost, na kterou byste si měli dávat pozor. Pokud dokážete zachytit již první příznaky tohoto onemocnění, tak máte daleko větší šanci na úspěšné vyléčení. 


Scholl vám poskytne pár tipů ohledně prevence plísně nehtů a také tipy , jak s tímto onemocněním bojovat. 


Nepodceňujte plíseň nehtů, často se nejedná o nic příjemného.

Příznaky plísně na nehtech

První příznaky plísňové infekce nehtů nejsou vůbec bolestivé, a proto jsou také hůře odhalitelné. Neměli bychom je ale podceňovat.


Nejčastější projevy mohou být tyto:
• Zabarvení nehtů na nohou. Zprvu se může jednat o nažloutlou barvu přecházející do tmavší až černé barvy.
• Vroubkování na nehtech.
• Nestálá kůžička v okolí nehtů a pod jejich bříšky.
• Vyšší křehkost nehtů.
• Zarůstání pokožky a nehtů.

Pokud infekci nebudete léčit, mohou nastat komplikace, mezi které patří velká bolestivost a špatný vzhled nehtů, bolest nehtových lůžek a v okolí prstů. Léčba plísně nehtů je dlouhodobou záležitostí.

 

Proč k tomu dochází?

Infekce na nehtu nebo pod nehtem často vznikne díky infekci v okolí prstů. Nezapomínejte proto na správnou hygienu prstů na nohou a věnujte péči svým chodidlům.

Houbovité infekci se často daří ve vlhkém a teplém prostředí. Riziko představuje nošení uzavřených bot po celý den, kdy máte zpocená chodidla. Dalším rizikem jsou veřejné sauny, sprchy a plovárny.

Přibližně u třetiny lidí, které postihuje mykóza nohou, mohou vzniknout i další nepříjemné projevy jako je infekce nehtů. Plísňové onemocnění nohou obvykle postihuje kůži okolo prstů. Příznakem může být zvýšená svědivost, šupinatost kůže nebo zarudnutí. Tyto problémy postihují častěji starší lidi, například s cukrovkou nebo dalšími kožními indispozicemi.

Jak rychle jednat? 

Jedná se o jednoduché a základní metody, jako je například správná volba obuvi. Dbejte na to, aby se vám zbytečně moc nepotila noha a také dopřejte chodidlům odpočinek. Nezapomínejte na pravidelnou hygienu. Pokud si všimnete náznaků plísně nebo budete mít jiné problémy, nebojte se jít na kontrolu k odbornému lékaři.

Odborný lékař vám poradí, jak se s případným problémem na chodidlech co nejlépe vypořádat. Včasná léčba vám zvýší procento úspěchu.

Co tedy dělat? 

• Scholl má výborného pomocníka - kúru na nehtovou mykózu. Jedná se o vhodné ošetření nehtů s infekčním plísňovým onemocněním. Balení obsahuje 5 pilníků na jedno použití a roztok pro ošetření.

• Pokud máte s plísní na nehtech pravidelné problémy, můžete navštívit naše webové stránky, kde se tímto problémem zabýváme podrobněji. Více zde.


• Pokud míváte často zpocená chodidla a ponožky, je dobré si nohy omýt, usušit a vzít si náhradní a čisté ponožky.

• Hlavním prvkem je pravidelná hygiena a prevence. Snažte se, aby se vám chodidla potila co nejméně, a abyste je vždy po osprchování perfektně osušili.

• Nesdílejte s nikým jiným vaše pedikurní pomůcky.

• A konečně co taková výměna vašeho botníku? Nemusíte vyměnit rovnou všechny páry bot, ale minimálně ty opravdu hodně staré a opotřebované.

Pokud vaše problémy přetrvávají a máte i bolestivá a načervenalá chodidla a prsty na nohou, tak neváhejte s návštěvou odborného lékaře. Ke každé léčbě se musí přistupovat individuálně.