Typy plísňových infekcí nohou

 

Existují dva základní typy plísní nohou. Zpočátku se může jevit, že spolu úzce souvisí, ale nenechte se mýlit. Níže se v našem průvodci na tento problém zaměříme více z blízka a řekneme vám naše doporučení a postupy u případné léčby.

 • Mykóza nohou

S mykózou nohou neboli tinea pedis, nejčastější infekcí chodidel, se potýká cca 15 % lidí na světě[1]. Náchylnější jsou v populaci muži a riziko roste i s věkem.

Dobrou zprávou je, že při správném postupu a léčbě je tento problém jen otázkou času. Pokud ovšem trpíte příznaky dlouhodobě a jsou bolestivé, doporučujeme navštívit odborného lékaře.

 

 • Co je to?

Mykóza nohou je houbovitá plíseň, které se daří nejvíce ve vlhkém prostředí, jakým je například uzavřená a neprodyšná obuv.

 • Jaké jsou příznaky?

Typicky se jedná o svědění, šupinatou pokožku zejména v oblasti mezi prsty. Naštěstí plíseň je pouze na povrchu.

 • Jak plíseň získám?

Tato plísňová infekce je nakažlivá. Pokud přijdete do kontaktu s buňkami nesoucími tuto houbovou infekci, můžete ji u sebe zjistit až do dvou let od nakažení.

Mezi nejčastější místa, kde se dá tuto infekci chytnout, jsou vlhká a teplá místa, jako jsou například bazény, sauny, sprchy, šatny atd. (proto určitě noste žabky, gumové šlapky). Rizikovější kategorií mohou být i starší lidé trpící cukrovkou[2].

 • Prevence

Myjte si nohy každý den v mýdlové vodě a následně vždy chodidla perfektně osušte, hlavně i v oblasti mezi prsty. Vyhýbejte se také společnému sdílení ručníků, bot a dalších hygienických prostředků s ostatními.

Posyp na nohy a případně i používání polštářku do bot, které vysušují, je velice vhodné. Snažte se udržovat vaše nohy a chodidla vždy čistá a suchá. Pokud to jen trochu jde, snažte se nosit i volnou otevřenou obuv. Na trhu je dostatečná nabídka, takže se nemusíte obávat, že by vám boty neslušely. Pohodlné a otevřené boty se snažte nosit hlavně v letních a horkých dnech.

Vybírejte si prodyšné ponožky, ideálně z přírodních materiálů. Měňte si ponožky každý den. Pokud zjistíte prvotní příznaky mykózy z vašich bot, nedá se nic dělat, ale boty musíte vyhodit, i kdyby to zrovna byly vaše nejoblíbenější.

 • Jak plíseň léčit?

Veškeré léčebné prostředky naleznete v lékárně. Postupujte podle pokynů a návodů a uvidíte ten výsledek. Už se vám nebudou stávat nikdy nekončící epizody s léčbou mykózy nohou, protože houbová infekce bude zničena a odstraněna.

 

 • Nehtová plíseň

Nehtová plíseň neboli onychomykóza je ovlivněna množstvím keratinu v těle a má velký vliv na vzhled a strukturu vašich nehtů. Bohužel tímto problémem trpí populace v rozmezí 2 – 18 % po celém světě[3].

Prvotních příznaků si nikdo nemusí všimnout hned a poté už je léčba velice zdlouhavá. Pozitivem je, že léčba nemá bolestivý průběh a poradíte si sní sami doma.

 •  Co je to?

Většina plísňových infekcí je způsobena dermatofyty, které se živí rohovějícími kožními buňkami. Tato následná infekce vede i k napadání nehtů. Pokud trpíte mykózou nohou, musíte si na toto dávat pozor.

 • Jaké jsou příznaky?

Zejména změna barvy nehtu nebo jeho zdravý vzhled na první pohled. Díky této plísňové infekci jsou nehty velice křehké a lehce se zlomí. To pak následně může být bolestivé, pokud se rána zanítí ať už u nehtu nebo kůže okolo nehtu.

 • Prevence

Nenoste příliš často plné a neprodyšné boty, aby se vám zbytečně moc nepotila noha uvnitř boty. Dbejte na dostatečnou hygienu chodidel.

 • Jak to léčit?

Nejdůležitější je zvolit vhodnou metodu, která nebude houbové plísně podporovat, a být trpěliví a pečliví s léčbou.

S kúrou na nehtovou mykózu Scholl je ošetření snadné a efektivní:

V první fázi musíte dávat pravidelně na nehty po dobu jednoho měsíce roztok, a to každý den. Pro případnou úpravu nehtu můžete použít speciální pilník, který je součástí balení, ovšem pilník je pouze na jedno použití, je ihned infikovaný plísňovou infekcí.

Ve druhé fázi už stačí používat pilníček a kúru na nehty pouze jednou týdně, ale alespoň po dobu 9 měsíců, abyste měli jistotu, že jste se plísně zbavili dokonale. Postupem času uvidíte, že vaše nehty budou opět krásně tvrdé a přirozeně zbarvené a zdravé.

[1]http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD003584.pub2/abstract;jsessionid=AF57A875A0E90068A0420F956A0EF86E.f01t04

[2]http://www.medicinenet.com/foot_problems_diabetes/page2.htm

[3]http://www.toe-nail-fungus.info/nail-fungus-statistics.php