Zdokonalte svou péči o nohy zdravou stravou

 

Všichni víme, že zdravá (nebo nezdravá) strava má vliv na naše zdraví. Ale mnoho lidí si nemusí uvědomit, že naše strava může mít vliv i na naše chodidla. Zpočátku to může znít dost hloupě, ale už méně hloupě to zní, když se nad tím více zamyslíte.

Vaše nohy jsou součástí vašeho těla, a to, čím se živíte, působí také jako výživa pro celé vaše tělo. Podívejme se v tomto článku společnosti Scholl, jak správná strava přispívá ke zdravějším chodidlům a obecně k lepší péči o nohy.

Vápník a vitamin D

Velká část vašich chodidel je kost. Vápník je potřebný k tomu, aby byly vaše kosti zdravé. Vitamin D pomáhá tělu vstřebávat vápník. Pokud nemáte dostatek vápníku a vitamínu D, máte zvýšenou šanci mít ve vyšším věku tenké a křehké kosti (osteoporózu). Osteoporóza může způsobit vážná zranění, a to je důvod, proč je důležité udržet si kosti silné i s přibývajícím věkem. Další možný problém z nedostatku vápníku jsou svalové křeče v nohou, bolest nebo pocit slabosti v nohou [1].

Jak mohu získat více vápníku a vitamínu D?

  • Vápník je v potravinách jako mléko, sýr a jogurty [2]. Tato strava se může masivně lišit množstvím vápníku a také v obsahu potenciálně škodlivých živin, jako je cukr. Proto je důležité zkontrolovat před jejich nákupem etikety. Jogurty obvykle mívají velké množství vápníku a vitaminu D, i když některé, jako jsou řecké jogurty, pravděpodobně nebudou mít takové množství jako běžné jogurty (ačkoli mají jiné zdravotní benefity). Mléko, sýr a jogurt se doporučuje nakupovat co možná v nejpřirozenější podobě kvůli lepšímu trávení [3]. Vápník je také obsažen v zelenině, jako je brokolice a kapusta, v měkkých jedlých kostech konzervovaných sardinek, lososa a také v potravinách s přidaným vápníkem, např. v cereáliích, džusech, sójových nápojích a tofu. Množství přidaného vápníku zjistíte z etikety [4].
  • Vitamin D je obsažen v rybách, jako je losos, tuňák a sardinky. Je také ve vaječném žloutku a hovězích játrech (i když v menším množství) [5].

Tuky Omega 3

Zásadním problémem souvisejícím s výživou, který ovlivňuje naše nohy, je zánět. Ten může v chodidle způsobit plantární fascii (známou jako syndrom patní ostruhy). Pokud se neléčí, může se stát velmi bolestivým. Mnoho potravin může přispívat ke vzniku zánětu. Např. nasycené mastné kyseliny pocházející z živočišných tuků nebo kyseliny, které jsou obsaženy v běžně používaných rostlinných olejích, jako je například kukuřičný, sójový a slunečnicový olej. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mohou přispět k omezení zánětu [6]. Konzumace Omega-3 nenasycených mastných kyselin může také snížit riziko onemocnění periferních tepen a cukrovky. Tato onemocnění bývají nebezpečná, protože tepny přinášející krev do dolních končetin mohou být poškozené a tak omezují krevní oběh v noze [7]. Pokud máte cukrovku, udržování hladiny glukózy v krvi může také pomoci při prevenci onemocnění a jejího zhoršování [8].

Kde můžu získat více tuků s obsahem Omega-3?

  • Ryby, zvláště losos, jsou vynikajícím zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin. I když strava většiny lidí se skládá z daleko většího množství omega-6 nenasycených mastných kyselin než omega-3 kyselin, strava bohatá na ryby může přispět k řešení této nerovnováhy [9]. Doporučuje se jíst ryby s vysokým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin dvakrát až třikrát týdně [10].
  • I rostliny mohou obsahovat omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zdrojem jsou ořechy, konopná semena nebo pekanové a lískové ořechy [11].

Dalším problémem, který může nepříznivě ovlivnit vaše nohy, je obezita. Zjednodušeně řečeno, čím více vážíte, tím větší tíhu musí vaše nohy unést. To může vést k plantární fascii, bolestem v patě, vbočenému palci nebo ke kladívkovému prstu. Strava s nízkým obsahem tuku a pravidelné cvičení vám může pomoci udržet si zdravou váhu a snížit riziko vzniku těchto problémů [12].

 

[1] http://www.webmd.com/food-recipes/tc/getting-enough-vitamin-d-topic-overview#1

[2] http://www.webmd.com/food-recipes/tc/getting-enough-vitamin-d-topic-overview#2

[3] http://cliftonfootandankle.com/2015/10/strengthen-your-bones-for-healthy-feet-and-ankles/

[4] http://www.webmd.com/food-recipes/tc/getting-enough-vitamin-d-topic-overview#2

[5] http://www.webmd.com/food-recipes/tc/getting-enough-vitamin-d-topic-overview#2

[6] http://www.everydayhealth.com/foot-health/nutrition-and-your-feet.aspx

[7] http://www.everydayhealth.com/foot-health/nutrition-and-your-feet.aspx

[8] http://www.callthepodiatrist.com/foot-care/important-foot-care-information/proper-nutrition-for-healthy-feet/

[9] http://www.everydayhealth.com/foot-health/nutrition-and-your-feet.aspx

[10] http://www.webmd.com/healthy-aging/omega-3-fatty-acids-fact-sheet

[11] http://www.builtlean.com/2013/11/27/omega-3-6-9/

[12] http://www.callthepodiatrist.com/foot-care/important-foot-care-information/proper-nutrition-for-healthy-feet/