Způsoby, jak chránit vaše chodidla

Většina z vás se už určitě setkala s pojmem plísňové infekce nohou nebo také s pojmem mykóza nohou. Bohužel tento problém ovlivňuje skoro každého desátého člověka. Jaké jsou příčiny a případně, jak se preventivně chránit?


Mykóza nohou, také odborně známá jako atletická noha nebo Tinea pedis, je  houbová infekce (mykóza) více skupin hub, které parazitují na pokožce a živí se odumřelou kožní tkání. Proto dalšími negativními efekty může být svědivost a zarudnutí kůže. Nohy poskytují těmto houbám vhodné prostředí, protože ty mají rády teplé, vlhké a tmavé prostředí.

Jaké mohou být příčiny?

Níže se podívejte na nejčastější příčiny vzniku mykózy a případně na co si dávat pozor:

Vlhká pokožka

Nezanechávejte vaše chodidla vlhká a to ani, když půjdete z posilovny nebo bazénu. Vlhké prostředí je ideální pro vznik houbových infekcí.

Kontakt s okolním prostředím

To, že přicházíte do kontaktu s mikroorganismy každý den, není ničím neobvyklým, přesto ale nepodceňujte prevenci. Vyhněte se vzájemnému sdílení ručníků, ponožek, bot atd.

Chůze naboso

Dá se říci, že tento bod jde ruku v ruce s předchozími dvěma body. Takže pokud se budete pohybovat na veřejných místech, jako jsou koupaliště, bazény a sprchy, vždy používejte alespoň flip-flopy, nebo koupací boty. Předcházíte tím tak možnému styku s různými mikroorganismy.

Nadváha

Jedním z vedlejších negativních jevů nadváhy může být daleko větší potivost, a to především právě nohou. Proto dbejte na vaše chodidla, abyste je měli čistá a suchá. Ve vlhkém prostředí je daleko vyšší šance vzniku mykózy.

Slabý imunitní systém

Vaše tělo neustále bojuje s různými bakteriemi, infekcemi a plísněmi, proto je potřeba posilovat vaši imunitu. Nemusí se jednat pouze o chřipku, ale buďte opatrní i na osobní hygienu.