Ztvrdlá kůže na patách: Pedikúra od Scholl

 

Ztvrdlá kůže na nohou může často způsobovat nepohodlí a je těžké ji léčit. Ale nemusí to tak být vždycky! Scholl má odpověď v podobě Velvet Smooth elektrického pilníku na chodidla. Pilovací hlavice vaši ztvrdlou kůži na patách jemně odstraní. Zkombinujte toto zařízení s našimi 10 nejlepšími tipy na prevenci proti zrohovatění kůže na chodidlech a budete odměněni krásnými a dokonale měkkými patami [1].

1. Kupujte si správnou obuv

Nošení nevhodné obuvi může být významným faktorem, který způsobuje tvrdnutí kůže. Pravidelným nošením sandálů, žabek a otevřené obuvi vystavujete nohy nečistotám a vnějším vlivům. Také špatně padnoucí obuv může způsobovat tření a dehydrovat pokožku, což vede k tvrdnutí a prasklinám na nohou [2]. Je tedy žádoucí vybrat si vhodnou obuv, a pokud máte v úmyslu nosit otevřené boty, např. v horkých dnech nebo na pláž, vždy je důkladně omyjte.

2. Pravidelně si myjte nohy

Pravidelné namáčení a mytí nohou vám do velké míry může pomoci vyhnout se problémům se ztvrdlou kůží na patách. Pravidelnou koupelí nebo sprchou si zajistíte čistou a měkkou pokožku [3]. 

3. Udržujte svá chodidla hydratovaná

Pro prevenci proti tvrdnutí kůže na patách je také důležité své nohy hydratovat. Hydratační krém Scholl pro suchou pokožku se rychle vstřebává do kůže a zvyšuje hydrataci. Aplikuje se denně na čistou a suchou pokožku chodidel. Krém by se měl plně absorbovat [4].

4. Udržujte chodidla v suchu

Po umytí a namazání hydratačním krémem by vaše chodidla měla být v suchu. Po umytí je třeba nohy vždy důkladně osušit. Mokré ponožky si ze svých nohou svlékněte co nejdříve. I když se může zdát, že sucho může problém ztvrdlé pokožky na chodidlech ještě zhoršovat, jsou dobře osušená chodidla základem pro další ošetření, např. pemzou. Jde o malý lehký kus tvrzené lávové pěny, která se používá na seškrábnutí suché ztvrdlé kůže na patách [5]. Odstraní mrtvé buňky a pod nimi se objeví hladší a vláčnější pokožka [6]. To ale nebude mít velký efekt, pokud nejsou vaše chodidla zcela suchá.

5. Používejte na svá chodidla želé

Želé na nohy? Ano! Může to být opravdu účinný způsob, jak odstraňovat tvrdou kůži. Nejedná se samozřejmě o jedlé želé, ale o petrolejové. Vazelína se aplikuje na ztvrdlé oblasti nohou a po dobu spánku se zakryje ponožkami.  Vazelína změkčí ztvrdlé oblasti a zmírní vysušení chodidel. Po probuzení si omyjte nohy teplou vodou a jemným mýdlem [7].

6. Procvičování chodidel

Když máte potíže se ztuhlými klouby, artritidou nebo puchýři, mohou se vám na chodidlech vytvořit mozoly k ochraně zasažené oblasti. Dobrým způsobem, jak udržet klouby flexibilní, je s chodidly pohybovat a cvičit. Cvičit lze několika způsoby, zde jsou některé tipy:  

  • Kroužení kotníky (desetkrát v obou směrech)
  • Masáž klenby chodidla – v sedě rolujte pod chodidlem tenisový míček
  • Ohýbání prstů u nohou nahoru a dolů
  • Investujte do masáže chodidel

Výhodou je, že tato cvičení lze provádět prakticky kdekoli. Lze cvičit při práci za stolem nebo doma při sledování televize. Tato cvičení podporují cirkulaci v nohou. Tvrdá kůže se méně pravděpodobně objeví na zdravých chodidlech [8].

7. Dodržujte zdravou životosprávu

Zdravá strava je prospěšná pro celé tělo, včetně nohou. Výživné, čerstvé a kvalitní bílkoviny včetně zdravých olejů, jako je olivový olej, mohou pomoci udržovat zdravou pokožku a zevnitř ji hydratovat. Dostatek čisté, filtrované vody také pomáhá tělu doplňovat tekutiny a udržovat zdravou pokožku [9].

8. Dopřejte si rybí pedikúru

Může to znít divně, ale je to stále populární zábava. Nohy vložíte do nádoby s teplou vodou, kde plave bezzubá ryba garra rufa. Nemusí to být pro každého, protože onen pocit, kdy vám ryba okusuje a odsává suchou a mrtvou kůži, může být netradiční (ačkoliv někdo by řekl, že velmi příjemný!) [10]. Nakonec vás to ale může zbavit ztvrdlé kůže a zanechat ve vašich chodidlech pocit hebkosti.

9. Levandulový olej

Nanášení levandulového oleje na chodidla může pomoci zvláčnit vaši pokožku. Jeho léčivé vlastnosti jsou zvláště účinné při léčbě popraskaných pat. Doporučuje se přidat 15 až 20 kapek levandulového oleje do misky s teplou vodou a namočit do ní nohy nejlépe na 15 až 20 minut [11].

10. Pedikúra

Poslední, ale neméně důležitá, je pedikúra! Je tu Scholl Velvet Smooth™ elektrický pilník na chodidla s hlavicemi s diamantovými krystalky, které vám umožní snadno se zbavit tvrdé kůže, a které zřetelně zanechají vaše chodidla až neuvěřitelně hladká. Už nikdy nebudete muset skrývat své nohy [12]!

Je zřejmé, že existuje mnoho cest, jak se vypořádat se ztvrdlou kůží, stačí jen najít způsob, který vám bude nejlépe vyhovovat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, buďte si jistí, že hebká a krásná chodidla jsou na dosah!

 

[1] http://www.scholl.co.uk/home/foot-care/hard-skin/hard-skin/express-pedi/

[2] http://www.wisehomeremedies.com/how-to-get-rid-of-dry-hard-skin-on-feet/

[3] http://www.footcareexpert.co.uk/preventingandtreatinghardskin.html

[4] http://www.scholl.co.uk/home/foot-care/dry-skin/dry-skin/dry-skin-daily-moisturiser/

[5] http://www.skinhelp.co.uk/hard-skin.html

[6] http://www.skinhelp.co.uk/hard-skin.html

[7] http://www.livestrong.com/article/187579-how-to-remove-hard-skin-from-feet/

[8] http://www.pedireviews.co.uk/how-to-get-rid-of-hard-skin-on-feet/

[9] http://www.webmd.boots.com/foot-care/fish-spa-pedicure-faqs

[10] http://www.webmd.boots.com/foot-care/fish-spa-pedicure-faqs

[11] http://www.boots.com/en/Scholl-Pedi-Velvet-Smooth-Electronic-Pedicure-Foot-File_1446167/

[12] http://www.boots.com/en/Scholl-Pedi-Velvet-Smooth-Electronic-Pedicure-Foot-File_1446167/