Co způsobuje pocení nohou?


Nikdo se asi moc nechce chlubit tím, že se mu potí nohy. Je to ovšem genetika, která způsobuje, že někdo má s pocením nohou větší a někdo menší problémy.

Potní žlázy nemáme pouze v podpaží, ale i na dalších částech těla, chodidla nevyjímaje. Že se potíme je zcela přirozené. Pocení je ale potřeba trochu hlídat, abychom se vyhnuli různým kožním onemocněním.

Příznaky a příčiny pocení nohou

Pocení je přirozený a nevyhnutelný proces pro regulaci tělesné teploty. Je zprostředkován pomocí naší nervové soustavy, tzv. vegetativním nervovým systémem. Pocení tedy souvisí s naší tělesnou teplotou, která je řízena mozkem. Někteří z vás si mohou všimnout, že se daleko více potí oproti ostatním. Není to nemoc, ale každý jsme trochu jiný.

Pokud se vám nadměrně potí chodidla, tak nepříjemným příznakem je často zápach. Zápach je způsoben bakteriemi, které se objevují ve vlhkém a teplém prostředí v botě. Není nikde přesně určen hranice nadměrného pocení. Je to zcela individuální a jedná se hlavně o vnitřní pocit.


Příčiny pocení mohou být fyzické aktivity, konstituce lidského těla, ale třeba i zvládání stresových situací. Pocení nelze zcela odbourat a ne vždy se jedná o negativní jev. Často se jedná o podporující jev, protože pocením tělo vyrovnává přirozenou teplotu.

 

 

Triky, jak se zbavit zápachu nohou

Na nohou máte více potních žláz, než kdekoliv jinde na těle. Může vás to překvapit, ale je to tak. Máme pro vás pár tipů na prevenci proti zápachu nohou.

Starejte se o svá chodidla. Nezapomínejte na každodenní čistotu svých nohou. Noste vždy čisté a suché ponožky. Klidně je vyměňte i několikrát za den, pokud se například při sportu zpotíte, tak určitě i vaše chodidla. Vždy po mytí nohou je důkladně osušte a případně můžete použít i antibakteriální mýdlo. Další dobrou a užitečnou radou je pravidelné používání antibakteriálních sprejů do bot.

Noste správnou obuv. Noste správné boty, které jsou pohodlné, ale zároveň takové, ve kterých se vám co nejméně potí noha. Nezapomínejte i na ponožky. Dnes existují už i speciální ponožky na sport a turistiku, které mají speciální složení, která vám saje pot. Bakteriím se daří ve vlhkém prostředí, proto například boty po sportu nedávejte hned do skříně, ale použijte sprej do bot nebo vonné pytlíky, které pohltí vlhkost. Kvalitní boty jsou důležité a nezapomínejte ani na ponožky. Raději preferujte bavlněné ponožky, než ty syntetické. Vyplatí se dát více za kvalitu, než abyste měli problémy s chodidly. Pokud se rozhodnete mýt boty, tak je poté důkladně usušte, abyste zamezily vzniku bakterií. 


Jednoduchá prevence. Nejspíš se vám hned nepodaří zcela zamezit pocení nohou, ale pokud pro to nic neuděláte, tak nemůžete očekávat žádný výsledek. Můžete tomu pomoci pravidelnou péčí o chodidla, výběrem správných bot a ponožek. V neposlední řadě i pravidelným používáním různých antibakteriálních mýdel na nohy, antibakteriálních sprejů* nebo používáním speciálně prodyšných vložek do bot. To vše vám Scholl zajistí.

* Scholl deodorační sprej do bot