Jak si poradit se zápachem bot?

Nikdo nechce být známý tím, že mu zapáchají nohy. Představte si, že jste celý večer v uzavřené obuvi na večírku a pak si jdete zahrát bowling a měníte si boty. Pokud vám nohy zapáchají a všimnou si toho i ostatní, je to velmi nepříjemná situace.

Nemusíte se ale bát, protože Scholl ví, jak na to, a skvěle vám poradí.

 

Zápach z bot

Z lékařského hlediska je pot znám jako sudor anebo i  hidros. Možná vás to překvapí, ale na jednom chodidle máte více než 250 000 potních žláz[1]. Pot sám o sobě nezapáchá, ale zápach je způsoben rozkladnými produkty, které vytváří bakterie ze složek potu. Někdo je dokonce geneticky k pocení více náchylný, dalšími příklady vyšší potivosti mohou být dospívání nebo těhotenství[2].

 

[1] https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/foot-odour-causes-and-cures

[2] http://www.nhs.uk/Livewell/foothealth/Pages/smellyfeet.aspx

Co dělat?

Existuje mnoho preventivních způsobů, jak se vyhnout zápachu z bot.

  • Hlavní je důkladná a pravidelná osobní hygiena. Myjte si nohy denně a dbejte i na pořádné osušení.
  • Noste správné ponožky, ideálně z vlny nebo bavlny. Snažte se vyhnout nylonu a dalším umělým vláknům. Důležité je, aby vaše noha (kůže) i dýchala.
  • S ponožkami je samozřejmě spjatá i hygiena. Každý den si měňte ponožky za čisté, když se zpotíte například během sportu, vyměňte si ponožky i tehdy.
  • Ponožky perte pokud možno naruby. Bude to možná pracnější obracet, ale veškerý pot a nečistoty se lépe vyperou.
  • Stejně jako o ponožky byste se měli starat i o vaše boty. Respektive, pokud nosíte kožené nebo plátěné boty, je vhodné nechat je přes noc vysušit. S tím vám pomohou obyčejné noviny.
  • Dalším způsobem, jak zabránit zpoceným nohám a jejich zápachu, je používání Antiperspirantu na chodidla, který neutralizuje pachy. Pachy neutralizuje až po dobu 24 hodin, vypadá jako obyčejný sprej, ale samozřejmě jej používejte pouze do bot nebo na nohy.
  • Veškeré produkty aplikujte na čistá a pořádně usušená chodidla i na oblasti mezi prsty.

Tak a věříme, že každý den pro vás bude parádní a už se nebudete muset stresovat, pokud se někde budete muset vyzout anebo vyměnit obuv. Udržujte vaše nohy a boty čisté a suché a uvidíte, že to půjde.