Posilovna a pot k sobě patří

 

Nedovolte, aby vás z tréninku vyrušil pot nebo zápach nohou. Díky našim drobným radám tento problém můžete eliminovat a soustředit se pouze na své výkony.

Nicméně je zcela přirozené, že se při aktivním tréninku zpotíte a samozřejmě i vaše chodidla. Na chodidlech máme více než 250 000 potních žláz, což je nejvíce na lidském těle v přepočtu na centimetr čtvereční[1].  

Pot se snadno odpařuje na těle během sportování, ale u chodidel to moc nejde kvůli uzavřeným botám. Tím pak může vzniknout nepříjemný zápach chodidel, který je způsoben bakteriemi, které mají rády vlhké, teplé a tmavé prostředí.

Dokonce 2- 4 % lidské populace trpí extrémním pocením[2]. Pokud si myslíte, že s tím máte problém a nepomáhají vám všeobecné rády, neváhejte a raději navštivte odborného lékaře, aby s vámi domluvil případnou léčbu.

Každý se potí

Pocení je zcela přirozený jev a tělo díky tomu reguluje tělesnou teplotu. Proti velkému pocení můžete postupovat podle našich rad níže, aby vaše chodidla byla v suchu, čistá a vy jste byli v pohodě.

  •   Pečlivě si vybírejte ponožky

Bavlna a přírodní materiály jsou prodyšné a savé. Čím jsou silnější, tím lépe absorbují případný pot. Dokonce jsou vyráběny i sportovní ponožky pro běžce, které jsou vyvinuty pro lepší odvod vlhkosti, aby dokázaly udržet vaše chodidla v suchu. Někomu se může zdát, že sportování bez ponožek je lepší, ale samotné chodidlo se vám v botě daleko více zapotí, proto vždy používejte pokožky, ideálně z přírodních materiálů.

  •  Udržujte čistotu

Minimálně jednou denně si myjte nohy v teplé vodě a poté je pořádně osušte. Udržujte vaše nehty taktéž čisté a krátké. Odstraněním staré odumřelé (ztvrdlé) pokožky z chodidel také nic nezkazíte, naopak.

  • Pravidelně si měňte ponožky, ale i boty

Kdykoliv jdete někam sportovat, mějte s sebou vždy alespoň jeden pár suchých a čistých ponožek, abyste si je po sportu mohli vyměnit.

  • Střídejte boty

Snažte se nenosit stejné boty každý den, je potřeba aby pořádně vyschly, především pokud se jedná o sportovní boty.

  • Pravidelná čistota bot

Jednou za pár týdnů si umyjte i vaši sportovní obuv. Většinu můžete dát do pračky, pokud ne, alespoň se snažte boty vyčistit ručně.

Pro případnou ochranu a pohodlí můžete po každém sportu použít Scholl deodorant sprej do bot, který eliminuje zápach a vlhkost uvnitř boty. Vaše nohy se díky tomu budou cítit komfortně a příjemně.

[1] http://health.howstuffworks.com/skin-care/information/anatomy/question514.htm

[2] http://nadmerne-poceni.cz/