Svědění chodidel

 

Z nějakého důvodu vás svědí nohy a vy nevíte, čím to může být? Díky dostatečné pozornosti a péči o nohy vám poradíme, jak si s tím poradit. Nejčastěji se jedná o suchou pokožku, každodenní péče o chodidla je nezbytná.

Pokožka vás může svědit kdekoliv po celém těle, ale nejčastěji se jedná o ruce a nohy. Ve spánku tento problém nevnímáte, ale následně je o to intenzivnější. Je to hlavně způsobeno hormonem, který se nazývá histamin.

Svědění nohou může být také zapříčiněno genetickými problémy nebo některou infekci, či plísní na noze.

Jaké jsou příčiny?

Nejběžnějšími příčinami jsou suchá pokožka, případně alergická reakce. Ta může být způsobena mnoha faktory, ať už se jedná o jídlo, oblečení, kosmetiku nebo např. slunce. Další příčiny už nejsou tolik hezké, jedná se o plísňové infekce, jako jsou mykóza nohou, dermatitida, lupénka, nebo ekzém.

  • Ekzémy dokáží pokožku rozdráždit k silnému svědění, což může vést k načervenalé pokožce nebo popraskané kůži. To je hlavně způsobeno tím, že se alergeny, které pokožku dráždí, dostanou mezi buněčné struktury[1].
  • Dermatitida může mít mnoho příčin, ale typickým projevem je svědění, které může vést až v bakteriální infekci, kdy pokožka může popraskat, což je velice nepříjemné a bolestivé.
  • Mykóza nohou nebo jiná houbovitá infekce nejčastěji vzniká v oblasti mezi prsty. Poznáte ji podle načervenalé a svědivé pokožka, která se taktéž při neléčení může zhoršit a popraskat.
  • Psorióza, neboli také lupénka je zapříčiněna špatným imunitním systémem. Toto onemocnění se těžko rozpoznává, protože má i další negativní projevy. Typická je načervenalá a šupinatá kůže, ale může se jednat i o postižení kloubů, nehtů atd.

 

Další příčiny

  • bakteriální nebo virové infekce
  • onemocnění, které oslabují imunitní systém
  • stres
  • extrémní změny počasí
  • některé léky
  • říznutí, kousnutí nebo popáleniny

 

Jak můžete zastavit svědění?

Prolomit svědící problém není úplně snadné, ale máme pár dobrých tipů, jak se o to pokusit. Může vám pomoci například postižené místo sprchovat studenou vodou nebo přikládat led. Dalším krokem zejména u ekzémů je potřebná dostatečná hydratace pokožky, příp. můžete použít různé zklidňující léky na pokožku. Pokud se ovšem vaše problémy se svěděním opakují, doporučujeme zajít k návštěvě specialisty, na kožní problémy.

Jaká je vhodná prevence?

Prvotřídní hygiena je hlavní prevencí proti onemocnění kůže. Snažte se nosit prodyšné ponožky z přírodních materiálů. O to samé se snažte i u obuvi. Noste kvalitní obuv a během letních měsíců ideálně i otevřenou, aby vaše chodidla mohla dýchat a zbytečně se nepotila. Právě vlhko a pot mohou způsobit mykózu nohou, proto dbejte na sucho a čistotu. Pro správnou hydrataci doporučujeme taktéž používat Scholl hydratační krém nohy, který vaši pokožku hydratuje, renovuje a zklidňuje, takže se vaše kůže se bude cítit opět svěží a pevná.

[1] http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/features/eczema-itching